Xarici xəbər agentliyi Reuters yazır ki, erməni əsilli milyarder və keçmiş separatçı Qarabağ administrasiyasının rəsmisi Ruben Vardanyan Azərbaycanda keçirilən məhkəmə prosesi nəticəsində 20 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilib.
Məlumata görə, Vardanyan hərbi məhkəmə tərəfindən terrorçuluq, müharibə cinayətləri, insanlığa qarşı cinayətlər və digər ağır maddələr daxil olmaqla ümumilikdə 42 maddə üzrə təqsirli bilinib.
Reuters-in məlumatında qeyd olunur ki, Ruben Vardanyan ittihamların hamısını rədd edib və özünü günahsız hesab etdiyini bildirib. Onun ailəsi isə məhkəmə prosesini tənqid edərək, qərarın ədalətli olmadığını iddia edib.
Xəbərdə vurğulanır ki, bu hökm bölgədə davam edən siyasi və hərbi gərginlik fonunda diqqət çəkib. Xüsusilə Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı beynəlxalq gündəmdə müxtəlif müzakirələr aparıldığı bir dövrdə məhkəmə qərarı həm regional, həm də beynəlxalq mediada geniş işıqlandırılır.
Reuters qeyd edir ki, rəsmi Bakı Vardanyanı uzun müddətdir ağır cinayətlərdə ittiham edirdi və məhkəmə prosesi ictimaiyyətin diqqətində olub.
Qərarın gələcəkdə regionda siyasi münasibətlərə və beynəlxalq reaksiyalara necə təsir edəcəyi isə yaxın günlərdə daha aydın olacaq.