AB səfirləri Rusiyaya qarşı növbəti sanksiyalar paketində razılığa gələ bilmədi
Rusiya sanksiyaları, Avropa İttifaqı, enerji siyasəti, AB səfirləri, Rusiya nefti, beynəlxalq diplomatiya, Avropa xəbərləri
TASS xəbər verir ki, bu gün Avropa İttifaqı ölkələrinin səfirləri Rusiya əleyhinə 20-ci sanksiyalar paketi üzrə yekdil qərar verə bilməyiblər. Görüş nəticəsiz başa çatıb.
Məlumata görə, müzakirə olunan paketdə Rusiya neftinin ixracına dair tam dəniz xidmətlərinə qadağa daxildir. Bu plan bəzi AB ölkələri arasında ciddi fikir ayrılıqlarına səbəb olub.
Diplomatik mənbə bildirib ki, bəzi ölkələr neft tankerlərinin saxlanmasına dair maddələrdən narahatdır. Bunun “birbaşa hərbi toqquşma riski” yaradacağı vurğulanır.
Görüşdə səfirlər həmçinin sanksiyaların iqtisadi və enerji effektlərini də müzakirə ediblər. Qeyd olunub ki, bəzi ölkələr enerji təhlükəsizliyini qorumaqla bağlı narahatlıqlarını ifadə edib.
Rəsmilər bu məsələyə dair əlavə konsultasiyaların davam edəcəyini deyirlər. İttifaq daxilində kompromis üzərində iş aparılır.
“Bu paket qəbul olunmasa, Avropa İttifaqı siyasi və iqtisadi təzyiqlərin yeni mərhələsi üçün başqa variantlar üzərində düşünməli olacaq”- deyə məlumatda bildirilir.