Antonio Quterreş ŞƏT Sammitində çoxtərəfliliyi gücləndirməyə çağırdı
Bugun.tv BMT-nin məlumatına istinadla xəbər verir ki, Baş katibin sözlərinə görə, 10 üzv dövlətdən ibarət Avrasiya bloku əhalisi və coğrafiyası baxımından dünyanın ən böyük regional təşkilatıdır. A.Quterreş liderlərə deyib ki, “biz çoxqütblü dünyaya doğru irəliləyirik” və bu, həm reallıq, həm də fürsətdir. Onun sözlərinə görə, inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar ticarət, diplomatiya və inkişafı yenidən formalaşdırır, lakin eyni zamanda ədalətsizliklər və fikir ayrılıqları genişlənir. Baş katib çoxtərəfliliyi gücləndirmək, qanunun aliliyini qorumaq üçün prinsipial liderliyə ehtiyac olduğunu vurğulayıb. O əlavə edib: “Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı daha dinc, əhatəli və davamlı gələcəyin formalaşmasına kömək etmək üçün unikal mövqeyə malikdir”. BMT rəhbəri sülh və təhlükəsizlikdən başlayaraq dörd prioritet istiqaməti qeyd edib.