Avstraliyanın yeni sosial media qadağası 16 yaşdan kiçik uşaqlara qadağa qoyur
Avstraliyanın yeni sosial media qadağası dekabrda qüvvəyə minəcək. Yeni tənzimləməni ictimaiyyətə çatdırmaq üçün çox milyon dollarlıq tanıtım kampaniyasına başlanılıb.
ABC News paylaşdı…
Xəbərə görə, rabitə naziri Anika Uells mətbuata açıqlamasında 14 milyon AUD dəyərində “Xeyirlilik naminə” kampaniyasının oktyabrın 19-dan etibarən televiziya kanalları, bilbordlar və sosial mediada yayımlanacağını açıqlayıb.
Uells, kampaniyanın ailələr arasında qarşıdan gələn dəyişikliklərlə bağlı məlumatlılığı artırmaq və valideynləri uşaqları ilə qadağa haqqında “danışmağa” təşviq etmək olduğunu vurğulayaraq, “Kampaniya “Xeyirxahlıq üçün” adlanır – uşaqlarımızın yaxşılığı üçün. Nəhayət, Avstraliyadakı gənclərin yaxşılığı üçün bu addımları atırıq”.
Kampaniya ilə bağlı paylaşılan videoda deyilir ki, “10 dekabrdan etibarən 16 yaşdan kiçik insanlar sosial media hesablarına daxil ola bilməyəcəklər. Bu, 16 yaşından kiçik uşaqların internetdə təhlükəsizliyini təmin edən yeni qanunun bir hissəsidir”.
16 yaşından kiçik uşaqların sosial şəbəkələrə daxil olmasını qadağan edən Avstraliya qanunvericiliyi dekabrın 10-da qüvvəyə minəcək.
“Facebook”, “TikTok”, “Snapchat”, “Reddit”, “Instagram” və “X” kimi qlobal sosial media platformaları qanuna əməl etmədikdə 33 milyon dollara qədər cərimə gözləyir.