Azərbaycan-Mərkəzi Asiya əməkdaşlığı yeni mərhələyə keçə bilər
Azərbaycan Mərkəzi Asiya, C6 əməkdaşlıq, regional inteqrasiya, strateji dialoq, Caspian region, iqtisadi əməkdaşlıq, Azərbaycan xarici siyasət, Mərkəzi Asiya xəbərləri
Bakı — Analitiklər bildirirlər ki, Azərbaycan Mərkəzi Asiya ölkələri ilə C6 formatında əməkdaşlığını daha da dərinləşdirə bilər. Bu mexanizm regional inteqrasiyanı gücləndirmək və strateji dialoqu inkişaf etdirmək məqsədilə yaradılıb.
Müzakirələrdə iqtisadi əməkdaşlıq, ticarət imkanlarının genişləndirilməsi və regional sülh prosesləri diqqət mərkəzindədir. Ekspertlər hesab edirlər ki, C6 formatı vasitəsilə Azərbaycan və Mərkəzi Asiya ölkələri arasında strateji əməkdaşlıq yeni mərhələyə daxil olacaq.
Bu addım həmçinin Caspian regionunda iqtisadi əlaqələrin möhkəmlənməsinə və regional təhlükəsizliyin təmin olunmasına töhfə verəcək. Məlumatda qeyd olunub ki, iştirakçı dövlətlər arasında fikir mübadiləsi davam edir və tərəflər əməkdaşlığın daha geniş spektrini planlaşdırırlar.