Azərbaycanda demoqrafik vəziyyətlə bağlı narahatlıq doğuran yeni statistik göstəricilər açıqlanıb. Rəsmi məlumatlara əsasən, ölkə əhalisi daxilində qadınların payında azalma müşahidə olunur ki, bu da uzunmüddətli sosial və demoqrafik risklər yarada bilər.
Dövlət Statistika Komitəsinin son hesabatında qeyd olunur ki, son illər doğulan uşaqlar arasında oğlanların sayının qızlara nisbətən daha çox olması cinsi balansın pozulmasına səbəb olur. Mütəxəssislərin fikrincə, bu tendensiya gələcəkdə ailə qurmaq imkanlarına, əmək bazarına və ümumi sosial sabitliyə mənfi təsir göstərə bilər.
Statistikaya görə, ölkə əhalisinin ümumi sayında artım müşahidə edilsə də, qadınların xüsusi çəkisi tədricən azalır. Bu vəziyyət bir sıra sosial amillərlə — miqrasiya prosesləri, səhiyyə göstəriciləri, eləcə də doğum zamanı cins nisbətinin təbii normadan kənara çıxması ilə əlaqələndirilir.
Demoqraflar bildirirlər ki, normal şəraitdə doğulan hər 100 qıza qarşı təxminən 104–106 oğlan düşməlidir. Lakin Azərbaycanda bu göstərici bəzi illərdə xeyli yüksək olub. Bu isə uzun müddət davam edərsə, cəmiyyətin gender balansında ciddi problemlər yarada bilər.
Mütəxəssislər problemin həlli üçün maarifləndirmə tədbirlərinin gücləndirilməsini, ailə institutunun möhkəmləndirilməsini və gender bərabərliyinin təşviqini vacib hesab edirlər. Onların fikrincə, demoqrafik tarazlıq yalnız statistik məsələ deyil, eyni zamanda sosial rifah və gələcək inkişaf üçün strateji əhəmiyyət daşıyır.
Qeyd olunur ki, mövcud tendensiyaların qarşısının alınmaması gələcək onilliklərdə nikah bazarında qeyri-bərabərliyə, sosial gərginliklərə və əhali strukturunda ciddi dəyişikliklərə səbəb ola bilər.