BMT Baş katibi Afrika xalqları üçün ədalət və bərabərliyə çağırdı
Bugun.tv təşkilatın məlumatına istinadla xəbər verir ki, Baş katibin müraciətində Afrika mənşəli insanların cəmiyyətin fəaliyyətinin bütün sahələrində “fövqəladə” töhfələri vurğulanıb. O, həmçinin sistematik irqçilik, qeyri-bərabər iqtisadiyyatlar və cəmiyyətlər, rəqəmsal uçurum (rəqəmsal texnologiyadan faydalana bilənlərlə çıxışı olmayanlar arasında) kimi mənfi tendensiyaları ehtiva edən köləlik və müstəmləkəçiliyin təsirinin hələ də qaldığını qeyd edib.
A.Quterreş 2024-cü ildə qəbul olunmuş Gələcək Paktının bir hissəsi kimi təsbit və bu günün reallıqlarını əks etdirən, hamı üçün hər yerdə çoxtərəfli sistemi təşviq edən Qlobal Rəqəmsal Sazişi irəliyə doğru bir addım kimi qiymətləndirib, rəqəmsal texnologiyalarda ayrı-seçkilik və nifrət ritorikası ilə mübarizə üzrə öhdəlikləri diqqətə çatdırıb. Baş katib əlavə edib: “Ağların üstünlüyü və insanlığı pozan rəvayətlər sosial media tərəfindən gücləndirilir və çox vaxt irqi qərəzlilik alqoritmlərdə kodlanır”.