BMT: Qəzzaya humanitar çıxış hələ də kifayət deyil
BMT rəsmisi Qəzza zolağında humanitar vəziyyətin ağır olaraq qaldığını və yardımın çatdırılmasında ciddi problemlərin davam etdiyini bildirib. BMT-nin İnkişaf Proqramının rəhbəri qeyd edib ki, bölgədə yardım və yenidənqurma işləri üçün humanitar çıxış hələ də yetərli səviyyədə təmin olunmur.
Açıqlamada vurğulanıb ki, Qəzzada yaşayış məntəqələrinin dağıdılması, infrastrukturun zədələnməsi və əhalinin gündəlik ehtiyaclarının artması vəziyyəti daha da ağırlaşdırır. BMT nümayəndəsi bildirib ki, bölgədə elektrik, su, tibbi xidmət və ərzaq təminatında ciddi çatışmazlıq müşahidə olunur.
Rəsmi şəxsin sözlərinə görə, humanitar təşkilatlar yardım göndərmək istəsə də, giriş məhdudiyyətləri və təhlükəsizlik riskləri prosesə mane olur. Bu isə həm təcili humanitar dəstəyin çatdırılmasını, həm də uzunmüddətli bərpa işlərini gecikdirir.
BMT rəsmisi beynəlxalq ictimaiyyəti Qəzzada humanitar dəhlizlərin genişləndirilməsi və yardımların fasiləsiz çatdırılması üçün daha ciddi addımlar atmağa çağırıb. Bildirilib ki, bölgədə bərpa prosesinin başlaması üçün təhlükəsiz və davamlı humanitar çıxış əsas şərtlərdən biridir.