Bulgariya 1 yanvar 2026-cı il tarixindən etibarən rəsmi olaraq Avrozonaya daxil olub və avronu milli valyuta kimi qəbul edib. Bununla da ölkə vahid Avropa valyutasından istifadə edən 21-ci üzv dövlət olub. Qərar uzun illər davam edən iqtisadi islahatlar və Avropa İttifaqının maliyyə meyarlarına uyğunlaşmadan sonra qüvvəyə minib.
Keçid prosesi mərhələli şəkildə həyata keçiriləcək. İlk aylarda ölkədə həm köhnə valyuta, həm də avro paralel şəkildə dövriyyədə olacaq, daha sonra isə avro yeganə rəsmi ödəniş vasitəsinə çevriləcək. Hakimiyyət orqanları bu müddətdə qiymət artımlarının qarşısını almaq üçün nəzarət mexanizmlərinin gücləndiriləcəyini bildirib.
Rəsmilərin fikrincə, Avrozonaya qoşulma Bulgariyanın maliyyə sabitliyini artıracaq, xarici investisiyalara marağı gücləndirəcək və ölkənin Avropa iqtisadi sisteminə inteqrasiyasını sürətləndirəcək. Bununla yanaşı, bəzi vətəndaşlar qiymətlərin bahalaşması ilə bağlı narahatlıqlarını da dilə gətirirlər.