Əfqanıstan vətəndaşları deportasiya edilir
Almaniya hökumətinin sözçüsü Steffen Hebestreit Almaniyanın 2021-ci ilin avqustundan bəri ilk dəfə Əfqanıstan vətəndaşlarını deportasiya etdiyini bildirib.
Almaniya Talibanın nəzarəti ələ keçirdiyi 2021-ci ilin avqustundan bəri ilk dəfə Əfqanıstan vətəndaşlarını geri qaytarır.
Hökumət sözçüsü Steffen Hebestreit açıqlamasında bildirib ki, göndərilən Əfqanıstan vətəndaşları Almaniyada qalmaq hüququ olmayan və onlara qarşı deportasiya qərarı olan məhkum edilmiş cinayətkarlar olub.
Hebestreit bildirib ki, Talibanla diplomatik əlaqələri olmayan Almaniya deportasiya prosedurlarını həyata keçirmək üçün mühüm regional tərəfdaşlarından dəstək istəyib.
Alman mətbuatında təhlükəsizlik mənbələrinə əsaslanan xəbərə görə, Əfqanıstanın paytaxtı Kabilə getmək üçün yerli vaxtla saat 07:00-da 28 əfqanlı Qatar Airways təyyarəsi Leypsiq hava limanından havaya qalxıb.
Xəbərə görə, deportasiya prosesi Qətərin vasitəçiliyi ilə 2 ay davam edən gizli danışıqlar nəticəsində həyata keçirilib.
2021-ci ildə Taliban administrasiyası hakimiyyətə gəldikdən sonra Almaniya Əfqanıstana deportasiyanı tamamilə dayandırdı və Kabildəki səfirliyini bağladı.
Almaniyada mühacirlərin törətdiyi səs-küylü cinayətlərin artmasının ardından qeyri-qanuni immiqrasiyaya qarşı sərt tədbirlər görmək üçün hökumətə təzyiqlər artıb.