Ermənistanla sülh prosesində irəliləyişlər
Azərbaycanın xarici işlər naziri 2025-ci il ərzində Azərbaycan ilə Ermənistan arasında sülh prosesində mühüm irəliləyişlərin əldə olunduğunu bildirib. Nazir qeyd edib ki, aparılan danışıqlar çərçivəsində tərəflər arasında etimadın artırılması, regionda davamlı sülhün təmin olunması və normallaşma istiqamətində vacib addımlar müzakirə olunub. Onun sözlərinə görə, əldə edilən nəticələr sülh sazişinin imzalanması üçün real zəmin formalaşdırır.
Açıqlamada Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Azərbaycanın əsas hissəsi arasında nəqliyyat əlaqələrinin açılması məsələsinə də xüsusi diqqət çəkilib. Bildirilib ki, bu istiqamətdə aparılan müzakirələr regionda iqtisadi əlaqələrin genişlənməsinə, nəqliyyat-logistika imkanlarının artmasına və ümumilikdə Cənubi Qafqazda sabitliyin möhkəmlənməsinə töhfə verə bilər. Azərbaycan tərəfi sülh prosesinin beynəlxalq hüquq prinsipləri əsasında davam etdirilməsinin vacibliyini bir daha vurğulayıb.