Facebook yazıları üçün “Autentifikasiya” tələbi
Bugun.tv xəbər verir ki, Ticarət Nazirliyi elan edib ki, reklamlar artıq Facebook-da şəxsiyyət təsdiqi ilə yerləşdirilə bilər, inteqrasiya əldə olunana qədər yeni reklamlar dərc olunmayacaq və mövcud reklamlar silinəcək.
TRT Haber-in məlumatına görə, Ticarət Nazirliyindən verilən açıqlamada xatırladılıb ki, nazirlik tərəfindən avqustun 31-də qəbul edilən qaydalarla reklam platformalarına şəxsiyyət və avtorizasiya yoxlaması öhdəliyi qoyulub və sözügedən qaydalar noyabrın 1-dən qüvvəyə minib.
Bu kontekstdə bildirilib ki, reklam platformaları nazirlikdə yaradılmış Elektron Reklam Yoxlama Sistemi (EIDS) vasitəsilə üzvlükdən əvvəl və ya ilk reklam girişində şəxsiyyətin yoxlanılmasına imkan verir.
Hazırda yayımlanan reklamlar silinir
Açıqlamada, “Bundan əlavə, reklam platformaları arasında yarana biləcək haqsız rəqabətin qarşısını almaq üçün Facebook-Marketplace tətbiqi vasitəsilə yeni avtomobil və daşınmaz əmlak elanlarının yayımı EİDS ilə inteqrasiya əldə olunana qədər dayandırılıb və hazırda dərc edilmiş reklamlar silinməyə başlanıb”. deyildi.