Himalay buzlaqları sürətlə əriyir! Su qıtlığı yaranacaq! – ARAŞDIRMA
Bugun.tv xəbər verir ki, Himalay buzlaqlarının 2010-cu ildən əvvəlki onilliklə müqayisədə 65 faiz daha sürətli əriməsi 2 milyard insana təsir edəcək.
Qlobal istiləşmə ilə birlikdə dünyanın orta temperaturu hər il yüksəlməyə davam edir. Bu, buzlaqların sürətlə əriməsinə səbəb olur.Himalay buzlaqlarının 2010-cu ildən əvvəlki onillikdən 65 faiz daha sürətli əriməsi və qlobal istiləşmə səbəbindən qar örtüyünün azalması regionda yaşayan 2 milyarda yaxın insanın şirin su probelminə səbəb olacaq.
21-ci əsrdə istixana tullantıları sürətlə azalmasa, Himalay buzlaqları öz həcminin 80 faizini itirə bilər. Qarşıdakı illərdə Himalay dağlarında artması gözlənilən daşqınlar, uçqunlar və buzlaq daşqınları ilə buz itkisinin sürətlənəcəyi gözlənilir. Bu vəziyyətin dağlar ətrafında yaşayan 240 milyon insana, eləcə də Hindistan, Pakistan, Çin və digər qonşu ölkələrdəki 1 milyard 650 milyon insana mənfi təsir göstərəcəyi təxmin edilir. Buzlaqlar 2 milyarda yaxın insan üçün şirin su mənbəyi olan çayları qidalandırır.İqlim dəyişikliyinin təsirləri bölgədə də görünməyə başlayıb. İlin əvvəlində Hindistanın dağlıq şəhəri olan Coşimatı su basıb və sakinlər təxliyə edilib.