Oman və Azərbaycan vizasız səyahət razılaşması imzalayıb
Azərbaycan Oman vizasız səyahət, turist gəlişi, beynəlxalq turizm, Baku Oman əlaqələri, mədəni mübadilə, səyahət xəbərləri, Azərbaycan turizm xəbərləri, vizasız səfər
Ötən gün Oman hökuməti Omani vətəndaşlarına Azərbaycana bir il müddətinə vizasız giriş imkanı verib.
Bu yeni qayda 15 fevral 2026-dan 15 fevral 2027-ə qədər qüvvədə olacaq. Omani vətəndaşları hər səfərdə 30 günə qədər Azərbaycanda qala biləcəklər.
Rəsmi açıqlamada bildirilir ki, bu təşəbbüs turizm, biznes və mədəni mübadiləni gücləndirmək məqsədi daşıyır. Ekspertlər hesab edirlər ki, vizasız rejimin tətbiqi ilə iki ölkə arasında turist səfərləri artacaq, biznes forumları və mədəni layihələr daha da genişlənəcək.
Həmçinin, bu addım Azərbaycanın regionda səyahət və turizmi təşviq edən beynəlxalq siyasətinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Qərar həm Oman, həm də Azərbaycan üçün strateji əməkdaşlığı möhkəmləndirən bir hadisə kimi qəbul edilir.