Polşa Aİ-ni Ukrayna taxılının artıqlığını Afrikaya yönləndirməyə çağırdı
Bugun.tv xəbər verir ki, Avropa Komissiyası artıq Ukrayna taxılını Afrika ölkələrinə yönləndirməlidir. Bu fikri Polşanın inkişaf və texnologiya naziri Kşiştof Getman Polşanın Radio Zet radiostansiyasının efirində paylaşıb.
“Avropa Komissiyası anbarlarda saxlanılan 20 milyon ton izafi [kənd təsərrüfatı məhsulu]: buğda, qarğıdalı və şalgamın Avropa İttifaqı bazarından çıxarılması üçün təxminən dörd milyard avro tapsa, vəziyyət başqa cür olacaq”, o qeyd edib. artıq məhsul “aclıqdan ölən Afrikaya” aparıla bilər.
Nazir vurğulayıb ki, fermerlərin etirazlarını yalnız belə hərəkətlər dayandıra bilər. O qeyd edib. Polşalı fermerlərin etiraz etmək hüququ var. Çünki onlar “çox çətin vəziyyətdədirlər” və onlara dəstək vermək hökumətin maraqlarına uyğundur.
Bundan əvvəl Ukrayna Silahlı Qüvvələri üçün hərbi texnika daşıyan yük maşınlarının Polşa-Ukrayna sərhədində ilişib qaldığı bildirilib. Sərhəd məntəqələrini bağlamağa davam edən fermerlərin etirazları ilə onların qarşısı alınıb.