Sentyabrda Qəzzada aclıq fəlakətlə bitə bilər!
IPC (İnteqrasiya edilmiş Qida Təhlükəsizliyi Faza Təsnifatı) hesabatına görə, Qəzza əhalisinin yarısı sentyabrın sonuna qədər fəlakətli aclıqla üzləşə bilər.
Qəzza əhalisinin yarısının, təxminən 1,1 milyon insanın “fəlakətli şərait” və “ən yüksək səviyyədə qida çatışmazlığı” ilə üzləşəcəyini bildirən hesabata görə, bu rəqəm fevral ayının ortalarından etibarən aparılan əvvəlki analizdən 530 min nəfər çox insan deməkdir. 2024-cü ilin mart ayının ortalarına qədər.
Mart ayında Avropa diplomatiyasının rəhbəri Josep Borrell region əhalisinin 70 faizinin aclıq astanasında olduğunu, yüz faizinin isə qida çatışmazlığından əziyyət çəkdiyini bildirmişdi.
Oktyabrın 7-dən Qəzza zolağında soyqırım törədən işğal rejimi, qida başda olmaqla, əsas ehtiyacların ölkəyə girişinin qarşısını alır. İndiyədək onlarla uşaq aclıqdan öldüyü halda, xüsusilə Qəzza zolağının şimalında böyük aclıq hökm sürür.