Bugun.tv– xəbər verir ki, bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tanınmış şair və ictimai xadim Nəriman Əliməmməd oğlu Həsənzadənin “Heydər Əliyev” ordeni ilə təltif edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Rəsmi sənəddə bildirilib ki, qərar Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 23-cü bəndinə əsasən qəbul olunub.
Prezidentin Sərəncamına əsasən, Nəriman Həsənzadə Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında müstəsna xidmətlərinə görə ölkənin ali dövlət mükafatlarından biri olan “Heydər Əliyev” ordeninə layiq görülüb.
Qeyd edək ki, Nəriman Həsənzadə Azərbaycan ədəbiyyatında özünəməxsus yaradıcılığı ilə tanınır və uzun illərdir poeziya sahəsində fəaliyyət göstərir. Onun əsərləri təkcə Azərbaycanda deyil, müxtəlif ölkələrdə də oxunur və yüksək qiymətləndirilir.
Bu mükafat Nəriman Həsənzadənin Azərbaycan mədəniyyətinə və ədəbiyyatına verdiyi töhfələrin dövlət səviyyəsində qiymətləndirilməsi kimi dəyərləndirilir.