Azərbaycan Prezidentinin fərmanı ilə azad olunmuş ərazilərdə məişət tullantılarının idarə olunması sistemi təkmilləşdirilir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 1 yanvar 2026-cı il tarixdən qüvvəyə minən fərman/dekreti ilə azad edilmiş ərazilərdə bərk məişət tullantılarının toplanması və daşınması sisteminin təşkili üçün yeni idarəetmə strukturu müəyyən edilib.
Trend xəbər agentliyi bu barədə məlumat yayıb.
Prezidentin imzaladığı sənəd, Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində müasir tullantı idarəetmə sisteminin inkişafını təmin etmək məqsədi ilə hazırlanıb. Yeni sistemin məqsədi solid (bərk) məişət və digər təhlükəsiz bərk tullantıların planlı şəkildə yığılması, daşınması və ətraf mühitin qorunması istiqamətində effektiv nəzarətin yaradılmasıdır.
Yeni idarəetmə qaydalarına əsasən məsul strukturlar belə təyin olunub:
Şuşa şəhəri və Şuşa rayonu — Şuşa Şəhər Dövlət Qoruğu İdarəsi məsul qurum kimi müəyyən edilib.
Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonları — bu rayonların Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti tullantıların idarə edilməsini həyata keçirəcək.
Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonları — həmin rayonların Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti bu funksiyanı yerinə yetirəcək.
Laçın rayonu — Laçın rayonunun Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti.
Xankəndi şəhəri, Ağdərə və Xocalı rayonları — bu ərazilərdə Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti tullantıların toplanması və daşınmasını idarə edəcək.
Kəlbəcər rayonu — Kəlbəcər rayonunun Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidməti məsul qurum kimi fəaliyyət göstərəcək.
Fərmanla “Təmiz Şəhər” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə məxsus, azad edilmiş ərazilərdə məişət və digər təhlükəsiz bərk tullantıların toplanması və daşınması ilə bağlı olan bütün aktivlər yeni təyin olunmuş ictimai hüquqi şəxslərin balansına verilib. Bu dəyişiklik tullantıların səmərəli şəkildə idarə olunması və ictimai xidmətlərin vahid sistem üzrə təşkilinə xidmət edəcək.
Prezidentin bu fərmanı ilə azad edilmiş ərazilərdə tullantı idarəetməsi sisteminin strukturlaşdırılması və ətraf mühitin qorunması istiqamətində dövlət nəzarətinin gücləndirilməsi nəzərdə tutulur.