İsrail Qəzzada mülki vətəndaşlar üzərində yeni silahları sınaqdan keçirdi
İsrail sistemli soyqırım həyata keçirdiyi Qəzzada ilk dəfə Bar raketlərindən istifadə etdiyini açıqlayıb. Bildirilib ki, Moraq dəhlizindəki nöqtələrə 5 mindən çox hücum təşkil edilib.
İsrail ordusunun 7 oktyabr 2023-cü ildən Qəzza zolağına havadan, qurudan və dənizdən təşkil etdiyi hücumlarda həyatını itirənlərin sayı 52 mini keçib.
Qəzzada dağıntılar altında hələ də minlərlə ölü olduğu da bildirilir.
Təl-Əviv rəhbərliyinin Qəzzaya təşkil etdiyi hücumlarda yerli istehsal silahları sınaqdan keçirdiyinə dair xəbərlərin ardından ordudan Bar raketi ilə bağlı yazılı açıqlama gəlib.
Bildirilib ki, 36-cı diviziyanın komandanlığındakı 282-ci briqadanın artilleriya bölmələri hücumlar başlayandan bəri ilk dəfə Qəzzada səhra əməliyyatlarına başlayıb.
Artilleriya bölmələrinin Qəzza zolağındakı hədəfləri ilk dəfə olaraq Bar raketləri ilə vurduğu və cənubda Rəfah və Xan Yunisi ayıran Moraq dəhlizindəki nöqtələrə 5000-dən çox zərbə endirdiyi bildirilib.
Ordunun açıqlamasında bildirilir ki, raket kompleks döyüş meydanlarına uyğun bələdçi sisteminə malikdir və buna görə də hədəfini çox qısa müddətdə vura bilir.
İsrailin “Maariv” qəzeti də “Bar” raketinin İsrail istehsalı olan, 30 kilometr mənzilli orta mənzilli raket olduğunu və lazer sistemindən istifadə edərək hədəfləri müəyyən etdiyini bildirib.