İsveçrə Ali Məhkəməsi Vəliyevanın şikayətinə baxacaq
Bugun.tv xəbər verir ki, İsveçrə Federal Məhkəməsi rusiyalı fiqurlu konkisürən Kamilla Vəliyevanın apellyasiya şikayətinə baxacaq. Bu barədə TASS-a qurumun mətbuat xidməti məlumat verib.
Ali Məhkəmə İdman Arbitraj Məhkəməsinin (CAS) idmançının diskvalifikasiyası ilə bağlı qərarından şikayəti qeydə alıb. Qeyd olunur ki, məhkəmə skaterin tərəfini tutsa, iş baxılmaq üçün CAS-a qaytarılacaq.
Fevralın 4-də idman hüquqşünası Anna Antselioviç Vəliyevanın dopinqə görə dörd illik diskvalifikasiyasını azaltmağın yeganə yolunu göstərib. O, bildirib ki, idmançı antidopinq təşkilatlarının köməyi ilə cəzasını azalda bilər.
CAS Vəliyevanı dörd il müddətinə diskvalifikasiya edib. Dayandırılma müddəti 25 dekabr 2021-ci il tarixindən başlayıb. Məhkəmənin fikrincə, Vəliyeva istəmədən dopinq qəbul etdiyini sübut edə bilməyib.
Vəliyeva ilə bağlı dopinq qalmaqalı 2022-ci il Olimpiya Oyunlarında üzə çıxıb. 2021-ci ilin dekabrından etibarən skaterin nümunəsində qadağan olunmuş trimetazidin dərmanının izləri tapılıb.